Trekovky se slevou až 60 %? 🙂 To je Grisport OUTLET! Aktuální nabídku zobrazíte proklikem ZDE.

Jak vybrat správnou velikost

Aby nám boty pro turistiku dobře sloužily, musíme si vybrat tu správnou velikost. Větší boty nebudou dobře fixovány na nohy a budou se nám pravděpodobně při chůzi vyzouvat. Naopak menší boty nás budou po delší chůzi tlačit, budeme v nich mít stísněný pocit.

Doporučujeme při nákupu obuv řádně a důkladně vyzkoušet, ať už ve specializovaných prodejnách s vyškoleným personálem nebo v klidu domova  (při nákupech v internetovém obchodě).  Obuv by  měla dobře padnout tvarem i velikostí.   Nespoléhejte se na číslování výrobců – jsou mezi nimi velké rozdíly.

Je žádoucí držet se při výběru a zkoušení velikosti těmito zásadami:
  • Zkoušejte vždy celý pár
  • Obuv zkoušejte nejlépe v odpolední nebo večerní době, jelikož chodidlo se v průběhu dne zvětšuje
  • Vezměte s sebou do obchodu i silnější ponožky, pokud je budete také používat
  • Pokud si nebudete jisti správnou velikostí, vyzkoušejte i velikost menší (popř. větší)
  • V botě byste se měli cítit komfortně, prsty by měly mít dostatek prostoru pro pohyb a nejdelší prst by se neměl dotýkat špičky vnitřku obuvi. Pokud posunete chodidlo nadoraz do špičky boty, měl by vzniknout  v patní části volný prostor cca 7 - 10 mm -  přibližně na prst
  • Chodidlo by se nemělo v botě výrazně pohybovat nebo naopak by Vás neměla bota tlačit  (svírat) v žádném místě
  • Při chůzi se bota nesmí v patní části vyzouvat
  • V ohybu při sešlápnutí špičky by se neměl dělat příliš výrazný lom materiálu svršku boty směrem k chodidlu. Výrazný lom znamená, že bota je příliš velká, nebo že tvar kopyta boty je příliš vysoký nebo široký vzhledem k vašemu chodidlu.
Správnou velikost chodidla můžete zjistit i vlastním měřením. Přitiskněte patu chodidla kolmo ke stěně. Pod nohu vložte papír.  V místě, kde je nejdelší prst udělejte rysku. Změřte kolmici od této rysky ke spodní hraně papíru.  Změřená délka v cm  představuje metrickou míru (cm) – viz naše tabulka velikostí. Z metrické míry si můžete snadno odvodit správnou velikost v anglickém (UK)  nebo  francouzském  (EU) číslování.

Tabulka velikostí:

CM - metrické číslování - v cm (délka vnitřní stélky)
EU - francouzské číslování 
UK - anglické číslování 
US - americké číslování