Jak vybrat správnou velikost

Aby nám boty pro turistiku dobře sloužily, musíme si vybrat tu správnou velikost. Větší boty nebudou dobře fixovány na nohy a budou se nám pravděpodobně při chůzi vyzouvat. Naopak menší boty nás budou po delší chůzi tlačit, budeme v nich mít stísněný pocit.

Doporučujeme při nákupu obuv řádně a důkladně vyzkoušet, ať už ve specializovaných prodejnách s vyškoleným personálem nebo v klidu domova  (při nákupech v internetovém obchodě).  Obuv by  měla dobře padnout tvarem i velikostí.   Nespoléhejte se na číslování výrobců – jsou mezi nimi velké rozdíly.

Je žádoucí držet se při výběru a zkoušení velikosti těmito zásadami:
  • Zkoušejte vždy celý pár
  • Obuv zkoušejte nejlépe v odpolední nebo večerní době, jelikož chodidlo se v průběhu dne zvětšuje
  • Vezměte s sebou do obchodu i silnější ponožky, pokud je budete také používat
  • Pokud si nebudete jisti správnou velikostí, vyzkoušejte i velikost menší (popř. větší)
  • V botě byste se měli cítit komfortně, prsty by měly mít dostatek prostoru pro pohyb a nejdelší prst by se neměl dotýkat špičky vnitřku obuvi. Pokud posunete chodidlo nadoraz do špičky boty, měl by vzniknout  v patní části volný prostor cca 7 - 10 mm -  přibližně na prst
  • Chodidlo by se nemělo v botě výrazně pohybovat nebo naopak by Vás neměla bota tlačit  (svírat) v žádném místě
  • Při chůzi se bota nesmí v patní části vyzouvat
  • V ohybu při sešlápnutí špičky by se neměl dělat příliš výrazný lom materiálu svršku boty směrem k chodidlu. Výrazný lom znamená, že bota je příliš velká, nebo že tvar kopyta boty je příliš vysoký nebo široký vzhledem k vašemu chodidlu.
Správnou velikost chodidla můžete zjistit i vlastním měřením. Přitiskněte patu chodidla kolmo ke stěně. Pod nohu vložte papír.  V místě, kde je nejdelší prst udělejte rysku. Změřte kolmici od této rysky ke spodní hraně papíru.  Změřená délka v cm  představuje metrickou míru (cm) – viz naše tabulka velikostí. Z metrické míry si můžete snadno odvodit správnou velikost v anglickém (UK)  nebo  francouzském  (EU) číslování.

Tabulka velikostí:

CM - metrické číslování - v cm (délka vnitřní stélky)
EU - francouzské číslování 
UK - anglické číslování 
US - americké číslování